Gosia Karwacka

biogram

Mam na imię Gosia i całkiem niedawno spełniłam swój największy podróżniczy plan i zdecydowałam się wyjechać na ponad ośmiomiesięczną podroż do Ameryki Południowej. Przez większość czasu pracowałam na „wolontariatach” – w większości workaway i organizowałam wszystko samodzielnie. Biorę słowo wolontariat w cudzysłów, gdyż dla mnie była to uczciwa praca w zamian za miejsce do spania i czasami za jedzenie, ale przede wszystkim okazja do nauczenia się kultury, języka i przebywania z ludźmi nie jako turystka. Podczas podroży miałam pełno pytań: JAK? GDZIE? SAMA? Zauważyłam również, że wiele moich znajomych, dopytując o szczegóły czy nawet wstępnie myśląc o takich workawayach, nie zwracało uwagi na aspekty etyczne.OPISY PREZENTACJI:

1. Sama na workaway w Ameryce. Da się? Nie tylko o urokach, ale o rzeczywistości pracy na projektach
2. Przez Amazonkę i Andy, autostopem i na piechotę – przeprawa przez naturę Ameryki Południowej

Przez ponad cztery miesiące podróżowałam sama, później dołączył do mnie mój narzeczony, który nie mówi po hiszpańsku, a jego angielski jest podstawowy. Z nim również byłam na trzech workawayach, choć mogłoby to wydawać się niemożliwe. Ale oprócz workaway mieliśmy możliwość odkrycia Ameryki na zupełnie inny sposób – od strony natury. Przeprawialiśmy się przez Amazonkę, autostopem przejechaliśmy tereny pustynne Peru, samotnie wędrowaliśmy tydzień z plecakiem przez pasma w Andach, gdzie spaliśmy na wysokości 4700 m. n.p.m. czy nawet udało nam się zdobyć sześciotysięcznik (w dzień matki!).

Chciałabym, żeby ta prezentacja była jak moja i później nasza podróż – JA SAMA: o tym jak nie wpaść w pułapkę volotourismu, poznać kulturę i ludzi przez pracę i wyruszyć w to samotnie; MY WSPÓLNIE: o tym jak we dwoje zagłębiliśmy się w te cuda natury, sporą część przemierzając autostopem bądź pieszo.

Prace, którymi się zajmowałam to miedzy innymi:
- nauka w instytucie języka angielskiego (jestem filologiem i nauczycielem), Kolumbia
- układanie mozaiki, Karaiby
- praca na plantacji kawy, Kolumbia
- budowanie domu z gliny, Kolumbia
- praca w hostelu, Ekwador
- praca przy uprawie kwiatów eksportowanych do Rosji, Ekwador
- praca na farmie z lamami, Boliwia