Gabriela Grzelak, Marcin Grochowski

biogram 2 biogram 1

Marcin Grochowski (lat 22, koordynator Kampanii) oraz Gabriela Grzelak (lat 17, zastępca koordynatora Kampanii)  poznali się w 2015 roku w Telewizji Szkolnej IgnaśTV w CXXII LO im. I. Domeyki. Wraz z innymi członkami zespołu organizują Międzynarodową Kampanię Domeyko & Wagner – Dziedzictwo, a w ramach niej Etapową Wyprawę Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=-f7YPfsMnXU

Gabrysia, poza podróżami, interesuje się filmem. Najchętniej łączy obie te dziedziny – zarówno oglądając, jak i tworząc reportaże, wywiady i relacje. Jej serce skradła także improwizacja teatralna, dzięki której coraz pełniej i trafniej prezentuje różnorodne treści podczas wystąpień publicznych. Marcin natomiast jest pasjonatem żeglarstwa, produkcji filmowych, podróży oraz nowoczesnego nauczania. Studiuje latynoamerykanistykę, dzięki czemu podróż do Chile stanowiła dla niego także okazję do kulturoznawczych badań i obserwacji.

 

OPIS PREZENTACJI:

Licealiści i studenci na końcu świata – podróż przez Chile i Argentynę – w ramach Etapowej Wyprawy Dookoła Świata

Kiedy grupa znajomych z jednej szkoły ogłasza, że pojedzie do Chile i przemierzy je całe, opowiadając o swoich filmowych działaniach w szkołach i urzędach, ludzie patrzą na nich jak na oderwanych od rzeczywistości marzycieli. Ale kiedy wracają po trzech tygodniach podróży i pokazują zdjęcia wschodu słońca na najsuchszej pustyni świata – zaczynają planować własne wyprawy.

W czteroosobowym składzie wyruszyliśmy do Ameryki Południowej w ramach trzeciego epizodu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera, którą samodzielnie tworzymy od samego początku. I. Domeyko – wielki Polak żyjący w XIX wieku, który po powstaniu listopadowym wyemigrował do Francji, a następnie do Chile, gdzie odkrył ogromne złoża minerałów, walczył o prawa ludów tubylczych, a także zrewolucjonizował tamtejszą edukację – stał się naszym patronem, inspiracją i przewodnikiem podczas tego wyjazdu, który (jako część dużego projektu) był poświęcony jego osobie.

W trakcie podróży prezentowaliśmy pełnometrażowy film fabularny naszego autorstwa „Skarb Domeyki”, który realizowaliśmy od 2014 do 2017 roku w Polsce, Francji, Chile i na Litwie. Produkcję przetłumaczyliśmy na język hiszpański i pokazywaliśmy w chilijskich liceach. Opowiadaliśmy także o Polsce i o naszej projektowej wolontariackiej pracy, w ten sposób zachęcaliśmy naszych rówieśników do podróżowania oraz do nauki poprzez działanie. Równocześnie, poprzez spotkania z lokalnymi mediami i władzą, budowaliśmy kulturowy most nad Atlantykiem. Wszystkie rozmowy prowadziliśmy w języku hiszpańskim, mimo że żadne z nas nie uczyło się go w szkole.

Pragniemy opowiedzieć o tym, jak w parę miesięcy zorganizować „wyjazd niemożliwy”. Udowodnimy, że wakacje w szkole mogą zakończyć się niesamowitą i niezapomnianą przygodą. Zrelacjonujemy niezapomniane dni w najdłuższym kraju świata.

  • Santiago de Chile – czyli jak Ameryka Południowa wygląda za dnia a jak nocą;
  • Kongres Narodowy w Valparaiso – czyli jak czwórka polskiej młodzieży została oficjalnie powitana przez chilijskich deputowanych;
  • Patagonia – czyli nieopisywalne piękno nieopisywalnej pustki;
  • Ushuaia (Argentyna) – najbardziej na południe wysunięte miasto świata – czyli „niemożliwe nie istnieje” w wykonaniu młodych filmowców;
  • La Serena i Coquimbo – czyli miasta kontrastów;
  • Sierra Gorda – czyli wizyta w polskiej kopalni KGHM;
  • Atakama – czyli noc na najsuchszej pustyni świata.

To tylko kilka haseł, które streszczają nasz pobyt na południu Ameryki Południowej. Było w nim mnóstwo zachwytów i wiele strachu, dużo ciepła i dygotania na sześciostopniowym mrozie, dużo pracy, ale i parę oddechów wytchnienia.

Południowoamerykańskie krajobrazy odbierają mowę. Na szczęście, jako telewizja szkolna, zadbaliśmy o sowitą ilość zdjęć, która znacząco urozmaica naszą prezentację. Chile i Argentynę wchłonęliśmy każdym ze zmysłów. Widzieliśmy najpiękniejsze wschody i zachody w życiu, stada lam, najczystsze niebo na świecie i chilijskie szkoły. Czuliśmy wiatr na twarzy przepływając cieśninę Magellana, śnieg w butach, kiedy przepychaliśmy zakopany w nim samochód (mimo że w Polsce był sierpień) oraz pocałunki serdecznych Chilijczyków goszczących nas w swoich domach. Słyszeliśmy turkot maszyn w kopalni KGHM, skryty śmiech uczniów słyszących nasz kolejny błąd językowy, ale i radosne pozdrowienia przypadkowych przechodniów rozpoznających biało-czerwoną flagę na naszych kurtkach, którzy cieszyli się zamieniając parę słów z rodakami Jana Pawła II. Przeszywał nas zapach mroźnego powietrza w Patagonii oraz mieszanina zapachów moczu, papierosów i marihuany w wieczornych zaułkach Santiago. Zasmakowaliśmy prawdziwego argentyńskiego steka, chorrillany, completos, mote con huesillo, cazueli, mnóstwa empanad z różnorodnymi dodatkami i wielu innych miejscowych potraw.

Pragniemy podzielić się z Państwem kawałkiem duszy, jakim obdarował nas ten niezwykły region. Z pewnością zachęcimy do podróży, chociaż ostrzeżemy przed niektórymi niemiłymi niespodziankami, jakie na nas czekały. Pozostawimy Państwa z listą wartościowych wskazówek co do wyprawy w tamte okolice i pełnią chęci, by jak najszybciej je wykorzystać.