Dominik Gawron i Andrzej Kliś

IMG_4200

O sobie:

Nazywam się Dominik Gawron mam 23 lata, pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie mieszkam i studiuję w Poznaniu. W klasie maturalnej podjąłem decyzję o Gap Year i po maturze udałem się w dwie podróże autostopem przez Europę, aby następnie polecieć na ponad 4 miesiące do Australii i Nowej Zelandii, gdzie również podróżowałem tym sposobem. W ciągu kolejnych dwóch lat, pomijając podróże autostopem po Europie, przejechałem samotnie Stany Zjednoczone ze wschodu na zachód, a następnie na północ. Moja ostatnia wyprawa to 2,5 miesięczna podróż autostopem z Polski do Hong Kongu wraz z moim kolegą Andrzejem.
Podróże były relacjonowane na FB: „Dominik w krainie kangurów”. Znajdujące się tam posty były tworzone w trakcie podróży i każdy wpis (oprócz Kanady) zawiera wycinek i zdjęcia z dwóch dni podróży.

Jestem Andrzej Kliś, mam 24 lata i pochodzę z Bielska-Białej. Na chwilę obecną mieszkam i studiuję w Krakowie. Przede wszystkim uwielbiam historię i poświęcam jej bardzo wiele swojego czasu. Z tego też względu moje pierwsze podróże odbywałem to najbliższych sąsiadów Polski, tj. na Węgry, do Czech czy Słowacji. Mam za sobą także podróż autostopem po krajach europejskich. Jednakże swoją prawdziwą pasję i zamiłowanie znalazłem na wschodzie. Wybierając studia, połączyłem przyjemne z pożytecznym, dlatego zająłem się obszarem postradzieckim i zacząłem się uczyć języka rosyjskiego. Pierwsze wyjazdy zaczęły się od Ukrainy. Jednakże prawdziwym wyzwaniem była moja ostatnia podróż wraz z Dominikiem, w trakcie której pojechaliśmy autostopem z Polski do Hong Kongu, a w jej trakcie okazało się iż moją kolejną miłością stały się Chiny.
W trakcie podróży do Hong Kongu postanowiłem relacjonować podróż na FB: Akcja Wschód. Opowiadałem tam o naszych przygodach, ale także o napotkanych ludziach (przede wszystkim w Rosji, ze względu na brak bariery językowej), którzy chętnie dzielili się opowieściami o swoim życiu.

W prezentacjach skupiamy się przede wszystkim na ludziach, ponieważ to właśnie oni tworzą niezwykłą atmosferę podróży, drodze, która nie zawsze bywa łatwa i przyjemna, przygodach, na których liczbę z pewnością nie mogliśmy narzekać oraz na ciekawostkach związanych z danym państwem czy też konkretnym regionem. Nie jesteśmy osobami, które robią z prezentacji wykład naukowy, ponieważ stawiamy ponad wszystko na miłą atmosferę i świetną zabawę.

TYTUŁ PREZENTACJI:
Polska – Hong Kong. Autostopem do marzeń
Prezentację zaczynamy od pytania: Dlaczego autostopem?
Kolejny etap to wprowadzenie do podróży, poczynając od Ukrainy, a dokładniej Kijowa następnie, zaczynamy naszą opowieść o przygodach w Rosji, w trakcie której opisujemy miejsca w których się zatrzymywaliśmy oraz kierowców, z którymi niejednokrotnie spędzaliśmy w samochodzie cały dzień. Naszą pierwszą destynacją był Kazań, czyli perełka na rosyjskiej mapie, o której mało kto słyszał i mało kto wie, co kryje w sobie to miasto. Kolejno odwiedziliśmy Jekatierynburg, następnie kierujemy nasze opowieści na Syberię, tj. opowiadamy jak dostaliśmy się w góry Ałtaj oraz o naszej wizycie na polskiej parafii w Bijsku. Następnie skupiamy naszą uwagę na niezwykłej drodze do Irkucka oraz wizycie nad jeziorem Bajkał. Oczywiście w trakcie wywodu o samym przemierzaniu kolejnych kilometrów, przedstawiamy kolejne osoby spotkane w trakcie naszej przygody oraz relacjonujemy codzienność życia autostopowicza, tj. jak żyjemy w drodze, czym jeździmy, co jemy, a także jak i gdzie śpimy – staramy się ukazać słuchaczom jak wygląda autostop od kuchni.
Mongolia to trzeci kraj, do którego wjeżdżamy. Jednakże o tym państwie opowiemy raptem kilka słów, ponieważ spędziliśmy tam tydzień.
Kolejno w naszej prezentacji przedstawiamy Chiny, którym poświęcamy najwięcej czasu, aby dobrze przedstawić nasz miesięczny pobyt w Państwie Środka, który charakteryzował się niezwykłymi i ciekawymi przygodami. Przede wszystkim poruszamy kwestię zderzenie się naszych przyzwyczajeń z chińską rzeczywistością.
Rozpoczynamy od kilku ciekawostek, a następnie relacjonujemy nasze obserwacje, dotyczące mieszkańców tego państwa oraz przede wszystkim ich stosunku do nas. Następnie, przechodzimy do naszych przygód związanych z Pekinem – tutaj znowu kilka ciekawostek, a także nasze spostrzeżenia dotyczące m.in. jedzenia, a kolejno opowiadamy o naszej wizycie na Murze Chińskim. Następnym miastem, które o którym mówimy jest Xi’an oraz nasze wrażenia z Terakotowej Armii oraz ciężkiej wspinaczki na Górę Huashan, gdzie poruszamy kwestię turystyki w Chinach.
Następnie Szanghaj i jego cuda architektoniczne oraz nasze wrażenia z jazdy np. koleją magnetyczną. Jednym z ostatnich etapów prezentacji jest opis wizyty w Hong Kongu, i przedstawienie go słuchaczom z nieco innej perspektywy niż jest to powszechnie wiadome oraz opowiadamy o tym, co możemy tam robić. Ostatnią częścią jest relacja o odczuciach związanych z taką podróżą oraz mały bonus w postaci wrażeń z krótkiego pobytu w Tajlandii w drodze powrotnej, a także na koniec nasza wizyta w Monachium na Oktoberfest.
Prezentacja jest oparta przede wszystkim na naszych odczuciach i wrażeniach, a także relacjach o napotkanych niezwykłych ludziach, którzy bardzo często chętnie dzielili się opowieścią o swoim państwie, a nawet o swoim życiu. Nie brakuje także niezwykłych zdjęć, z różnych zakątków naszej wyprawy.