Anna i Bogusław Hajduk

Po szerokim pozaeuropejskim świecie podróżujemy od końca XX wieku. Ulubionym kierunkiem naszych wyjazdów jest Azja. Najulubieńszym rejonem – Himalaje. Przejścia tras (kilku już na emeryturze) wokół Annapurny, Manaslu, pod Mont Everest, w Dolinie Langtang, Tybecie czy Himalajach Indyjskich przybliżyły nam kulturę buddyzmu tybetańskiego. Podróże po Azji południowo-wschodniej, Chinach, Indiach i Cejlonie to całe spektrum przeżyć, smaków, obyczajów i zaskoczeń. Jednym z nich jest obserwacja, że bardzo duży odsetek podróżujących, to emeryci – jak my.
www.emerytwpodrozy.prv.pl

TYTUŁ PREZENTACJI:
Indonezja – ceremonie pogrzebowe na Bali i Sulawesi
Bali i Sulawesi – dwie spośród niemal siedmiu tysięcy wysp Indonezji. Dwa oddzielne światy obrzędów, kultury i religii. Łączy je przekonanie, że tylko odpowiedni ceremoniał pogrzebowy zapewni duszy dostęp do świata umarłych.
Dusze ludu Toraja wnosi do nieba zabity w trakcie pogrzebu dorodny bawół. Aby dusze hinduistów z Bali mogły po czterech pokoleniach wcielić się w przyszłych członków ich rodzin, ciała zmarłych osób muszą spłonąć na stosie. W obu kulturach nie praktykuje się okazywania żalu – przeszkadzałoby to duszy rozstać się z ciałem.
Uczestniczyliśmy w obu takich pogrzebach i oba były dla nas nowym niezapomnianym przeżyciem.