Eryk Krysowski i Szymon Przebinda
Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał

kapitaniadmiral

Kapitan
Przebinda – absolwent  lingwistyki stosowanej na UAM Poznań. Miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody. Zna dobrze Rosję. Obecnie jest współorganizatorem największej w Europie wystawy żywych pająków i skorpionów, dzięki czemu miał okazję mieszkać w wielu krajach.

Admirał
Krysowski – ekonomista, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego. Fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych. Zna dobrze Stany Zjednoczone. Ma doświadczenia z policją na całym świecie. Kolekcjonuje mandaty.

TYTUŁ PREZENTACJI:
Pik Dybowskiego
Kapitan i Admirał ruszają zimą w góry Momskie!
W lutym 2019 roku jako pierwsi zdobędą zimą najwyższy szczyt Gór Momskich. Szczyt otrzyma oficjalną nazwę administracyjną „Pik Dybowskiego” na cześć wielkiego Polaka.

Cel ekspedycji:
Zimowe wejście na najwyższy szczyt Gór Momskich (66°35’34″N, 144°46’16″E) i nadanie mu oficjalnej nazwy administracyjnej: PIK DYBOWSKIEGO

Kiedy i dokąd?
Pionierska ekspedycja „Pik Dybowskiego” zdobędzie jako pierwsza zimą najwyższy szczyt gór Momskich. Są one położone w północno-wschodniej Jakucji (Rosja) i dostępne latem tylko z powietrza lub drogą wodną. Zimą można do nich dojechać  po zamarzniętych rzekach. Cały masyw ma długość około 500 km, czyli 7x większą niż Tatry, a najwyższy szczyt, o wysokości 2533 m n.p.m., nie ma nazwy.
Północno-wschodnia Jakucja jest biegunem zimna na półkuli północnej – najniższa zanotowana tam temperatura to -71,2°C. Ekspedycja ruszy pod koniec stycznia, a więc zmierzy się z warunkami srogiej, syberyjskiej zimy. Temperatura może sięgać poniżej -60°C. Będzie to wyzwanie zarówno dla nich, jak i dla sprzętu.

Po co?
Z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę uczczą pamięć wielkiego Polaka i badacza Syberii – Benedykta Dybowskiego – nazywając szczyt jego imieniem. Dybowski był uczestnikiem Powstania Styczniowego, który został zesłany na Sybir za udział w walkach. Tam wykazał się jako wszechstronny badacz: przyrodnik (opisał kilkaset gatunków roślin i zwierząt), etnograf (pracował wśród autochtonicznych ludów m.in. Zabajkala i Czukotki) oraz lekarz, który organizował pomoc medyczną na Kamczatce zakładając szpitale dla trędowatych.