Agnieszka Latocha

Geograf, adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim, miłośniczka podróży i wędrówek, dalekich i bliskich, oraz popularyzatorka nauki – na swoim koncie ma już ponad 100 prelekcji i wykładów podróżniczych i popularnonaukowych.

TYTUŁ PREZENTACJI:
Wiśnie, torii i pokemony, czyli japońskie ABC
Prelekcja, której ilustracją są zdjęcia i muzyka, przybliża słuchaczom japońską kulturę i codzienność pełną kontrastów. W Japonii tuż obok siebie istnieje świat drapaczy chmur i najstarszych na świecie budynków z drewna, nowoczesnych technologii i głęboko zakorzenionych w przeszłości tradycyjnych wierzeń szinto i kultu przyrody, a gwarne i zatłoczone ulice sąsiadują z pełnymi ciszy i spokoju ogrodami zen w klasztorach buddyjskich. Codzienne życie Japończyków łączy w sobie te wszystkie sprzeczności i przeciwieństwa, przyczyniając się do powstania unikatowej kultury i społeczeństwa.
W czasie prelekcji – podróży odwiedzimy dawne stolice Japonii, Narę i Kioto, z pięknie zachowanymi kilkusetletnimi buddyjskimi świątyniami, zwiedzimy pełne kontrastów ulice Tokio, zobaczymy ślady, jakie do dziś pozostały w Kobe po wielkim trzęsieniu ziemi sprzed ponad 20 lat oraz dotrzemy do podnóża Fudżijamy, skąd podziwiać można różne oblicza tej świętej dla Japończyków góry. Miejsca te stają się punktem wyjścia do zaprezentowania niezwykłej różnorodności i kontrastów, jakie występują zarówno w japońskiej kulturze, jak i przestrzeni.