Tomasz Woźny

tw

Wrocławianin, pasjonat fotografii dokumentalnej i podróżniczej. W 2007 roku fotografował konflikt w tureckim Kurdystanie, rok później życie mieszkańców zniszczonej wojną Gruzji. W 2010 uwiecznił zrujnowaną przez trzęsienie ziemi stolicę Haiti. Laureat konkursów Grand Press Photo 2010 oraz BZ WBK Press Foto 2010. Obecnie specjalizuje się w fotografii komercyjnej: lifestylowej i sportowej.

Współpracował z takimi tytułami jak National Geographic Traveler, Men’s Health czy Runner’s World. Publikował m.in. w Dużym Formacie, Rzeczpospolitej, Forbsie czy Polska the Times.

www.tomaszwozny.com

Tytuł prezentacji: W pełnym słońcu. Czarny Ląd okiem fotoreportera
Sudan Południowy to najmłodszy kraj świata. Równocześnie jest też jednym z najbiedniejszych. Dekady bratobójczych wojen ze swoimi północnymi kuzynami, niegasnące plemienne waśnie, słabość państwowych struktur czy wreszcie surowy klimat centralnej Afryki sprawiają, że pomoc międzynarodowych organizacji humanitarnych jest niezbędna. Jedną z nich jest Polska Akcja Humanitarna, która skupia się na zapewnianiu dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków higienicznych.

Jako fotograf National Geographic Traveler dostałem w 2013 roku propozycję wyjazdu do Sudanu Południowego. Miałem tam dokumentować akcję rozdania tzw. NFI (non-food items) w miejscowości Gumruk w zapalnym rejonie kraju.

W swojej prelekcji opowiem o gorączkowych przygotowaniach do wyjazdu (informację o wyjeździe dostałem 3 dni przed wylotem), pobycie w miejscowości Gumruk i Ayod, wreszcie szerzej o warsztacie fotografa pracującego w strefie podwyższonego ryzyka – nie tylko na przykładzie Sudanu Południowego, ale także innych wyjazdów: do Kurdystanu, Gruzji czy na Haiti. Wszystko ilustrowane będzie oczywiście materiałem fotograficznym – głównie z Sudanu Południowego.

Zdjęcia są częścią projektu ”W pełnym słońcu” z Sudanu Południowego. Wykonany w 2013 roku fotoreportaż miał za zadanie dokumentację życia codziennego mieszkańców wioski Ayod położonej na niespokojnej północy kraju. Pomimo wciąż tlącego się konfliktu z północnym sąsiadem, walk plemiennych oraz nieustannych starć z rebeliantami zamieszkujący wioskę Nuerowie próbują wieść normalne życie: budować domy, uprawiać ziemię, wypasać bydło. Nie wiedzą, że już za kilka miesięcy kolejna wielka wojna przetoczy się przez ich ziemie.

Projekt powstał przy pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej. Opublikowany został w National Geographic Traveler.