Mateusz Podsiadły

DSC08817

Lat 22, student, biegacz i podróżnik.

Pasję do podróżowania odziedziczył po rodzicach, którą na dobre rozwinął w czasach licealnych poprzez wyjazdy na zawody sportowe, dwukrotnie reprezentując Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w biegu na orientację. Studia w Anglii umożliwiły mu dalsze eksplorowanie świata, przez co na liczniku widnieje już ponad 300,000km przemierzonych w powietrzu oraz 50 odwiedzonych państw na 5 kontynentach.

W podróżach uwielbia spotkania z innymi oraz poznawanie obcych kultur, które umożliwiają docenianie tego co się posiada, a ponad wszystko wracać do Europy, czyli domu, gdzie zawsze czekają na niego bliscy.

Tytuł prezentacji: Zambia, kraina cudów świata
W lipcu 2017 roku spędziłem miesiąc na Czarnym Lądzie podczas wolontariatu w zambijskiej wiosce Chikuni. Chętnie opowiem o codziennym życiu mieszkańców, różnicach kulturowych, edukacji oraz nastawieniu do życia. Jednym z moich zadań była praca nad założeniem muzeum kultury Tonga (ludność żyjąca na terenie Zambii oraz Zimbabwe), jak również nauce dzieci w lokalnych szkołach, czy organizacja dni sportowych dla najmłodszych. Czas spędzony w Afryce urozmaiciłem kilkudniowym zwiedzaniem. Odwiedziłem Wodospady Wiktorii (mając wgląd na ten naturalny cud świata ze strony zambijskiej jak i Zimbabwe), Park Narodowy Chobe, znajdujący się w Botswanie, brałem również udział w raftingu na rzece Zambezi.

Tytuł prezentacji nawiązuje zarówno do jednego z siedmiu naturalnych cudów świata: Wodospadów Wiktorii, które zobaczyłem, ale odwołuje się również do zachowań i nastawienia do życia Zambijczyków, które w XXI wieku można śmiało nazwać cudami (np. życie „tu i teraz” oraz pozytywne nastawienie do codzienności zwieńczone uśmiechem na twarzy wielu mieszkańców, a w szczególności dzieci).