Marcin Korzonek

Korz

Ur. 1974, instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, redaktor

Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kołach unikając utartych szlaków z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 20 lat zorganizował 17 wypraw rowerowych przez 40 krajów i 8 pustyń na trzech kontynentach.

Laureat Podróżnika Roku 2003 w kategorii „Świat” za podróż przez pustynię Gobi, nominowany do nagrody Kolosy w latach 2002, 2015 i 2016.
Za swoją podróż „Polska Prosto Rowerem 2016” otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia:
- nagroda główna publiczności na festiwalu „Bonawentura” w Starym Sączu
- wyróżnienie w kategorii „wyczyn roku” na Kolosach w Gdyni
- 1. miejsce – VI Festiwal Podróżniczy „Na Szagę” w Poznaniu
- 1. miejsce – III Festiwal Podróżniczy „Świat to za mało” w Gliwicach
- wyróżnienie na VII Festiwalu „Podróżnicy” w Bydgoszczy

Członek Stowarzyszenia „Wrocławska Inicjatywa Rowerowa”, w zarządzie w latach 2009-2013. Efektem połączenia zainteresowań zawodowych oraz pasji rowerowej jest prowadzony od 1995 roku najstarszy polski portal poświęcony rowerom: „wRower.pl – Rowery od A do Z”. Obecnie zajmuje stanowisko redaktora naczelnego.

Tytuł prezentacji: DanakilBike2015 – rowerem do najgorętszego miejsca na świecie
Leżąca w Etiopii Pustynia Danakilska to jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na świecie. To tutaj notuje się najwyższą na świecie średnią roczną temperaturę wynoszącą 35°C, a na tym sejsmicznie aktywnym terenie bogatym w gorące siarkowe źródła żyje nomadyczny lud Afarów, z którym spotkanie jeszcze do niedawna mogło się skończyć śmiercią. Nic więc dziwnego, że rowerzyści do tej pory omijali ten ekstremalny kawałek ziemi. 40-dniowa wyprawa rowerowa to zmaganie się z wysokimi górami Siemen, upałem dochodzącym do 50°C oraz… kamieniami lecącymi w kierunku pleców.