Piotr Tomza

Piotr Tomza 2018

Dziennikarz, autor książek, publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Kontynentach”, „Poznaj Świat”, „Rowertourze”, „Afryce”, „Taterniku”, „Polityce”, „National Geographic Traveler” oraz ExplorersWeb. Był współzałożycielem miesięcznika „Globtroter”.

Podróżował po Europie, Afryce, Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej i Kubie.

Autor Pokolenia Kolosów (W.A.B., Warszawa 2014) – zbioru reportaży o współczesnych polskich podróżnikach, Afryki Nowaka (W.A.B., Warszawa 2014) oraz współautor książek Siłami natury, czyli bez silnika przez Amerykę Południową (z Michałem Kozokiem; Sorus, Poznań 2015) i Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia (z Dominikiem Szczepańskim; Agora, Warszawa 2016).

Tytuł prezentacji: Afryka Nowaka
Rekonstrukcja niezwykłej wyprawy z lat trzydziestych XX wieku.
Afryka Nowaka to historia sztafety śladami polskiego podróżnika i reportera – Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Zapomniana przez lata podróż po ponad siedmiu dekadach stała się inspiracją: 4 listopada 2009 roku wystartowała Afryka Nowaka.
W trwającym ponad dwa lata przedsięwzięciu, podzielonym na 30 etapów, wzięło udział aż 149 osób. Łącznie przejechali oni przez Afrykę 33 tys. km, zamontowali na historycznej trasie Nowaka 88 tabliczek upamiętniających jego wyczyn i spotkali 6 świadków osobiście pamiętających polskiego podróżnika sprzed lat.

W marcu 2012 roku Kapituła Kolosów, uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu sztafecie Nagrody Specjalnej, nazwała to przedsięwzięcie „unikalnym w skali Polski i świata”, zaś miesiąc później Martyna Wojciechowska wręczając uczestnikom wyprawy Travelera powiedziała, że to „jeden z najciekawszych projektów podróżniczych ostatniej dekady”.

O tej wyprawie Piotr Tomza napisał książkę. Historia, którą w niej opowiada, to jednak nie tylko i nie przede wszystkim kronikarski zapis z przebiegu wyprawy, ale opowieść o pasji, poszukiwaniu przygód, przełamywaniu barier i realizacji marzeń. O dokonywaniu niemożliwego. Oraz o cenie, jaką trzeba za to zapłacić. W Afryce Nowaka jest więc zarówno przyjaźń, śmierć, zawiść, depresja jak i miłość. Oraz podróż – przez Afrykę i w głąb siebie.