Mateusz Ryczek

SONY DSC

Kompozytor młodego pokolenia, realizujący zadania z zakresu edukacji młodzieży w MultiCentrum MBP. W roku 2011 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w AM we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa).

Laureat wielu konkursów kompozytorskich (m. in. Crescendo w Tarnowie I nagroda, 2004; kontrabasowego konkursu kompozytorskiego przy Word Bass Festiwal I nagroda, 2008; Fides et Ratio III nagroda, 2009, Kompozytorski Koncert Roku 2011, II Nagroda), stypendysta Ministra Kultury oraz Marszałka Dolnośląskiego.

Jego utwory były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą (Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Turcja, Włochy, Węgry, Czechy, Wielka Brytania, Białoruś, Rosja, Szwajcaria, Austria, USA, Ukraina), m.in. na festiwalach takich jak Warszawska Jesień (koncerty Koła Młodych ZKP), Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Dialogi (Mińsk), World Music Days 2014, Kyiv Contemporary Music Days.

Brał udział w wielu projektach: Missa Solemnis, Fabryka dźwięku, Hallo Wrocław 2016! (współpraca polsko-niemiecka), Flexible Orchestra (jako jedyna osoba spoza USA) czy Music Masters on Air, w ramach którego jego kompozycja fortepianowa Subgłębia nocy została wykonana na festiwalach w 6 krajach europejskich.

Jako kompozytor brał udział w wielu projektach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, m.in. „Góra-dół – być jak Karłowicz” (zamówienie Filharmonii w Szczecinie), „Tutting” (pomysłodawca i kierownik artystyczny, Musica Electronica Nova 2017) czy „Step by step” (instalacja artystyczna, udźwiękowienie wieży i Mostku Czarownic).

Uczestniczył również w takich kursach kompozytorskich jak Ostrava Days czy Composer Collider z Ensemble MusikFabrik. Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych oraz muzyki do filmu „Lag Island” Tomka Tryzny. W latach 2006-2011 był członkiem Koła Młodych, a aktualnie jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. W 2013 r. nakładem Domu Wydawniczego For Tune Records ukazała się jego monograficzna płyta PLANETONY.

 

Warsztaty: Dźwiękowe safari
Czy wiesz, jak brzmi… odgłos geparda?
Za pomocą specjalnie przygotowanej dźwiękowej planszy będziemy poznawać i odgadywać odgłosy wydawane przez afrykańskie zwierzęta. Przekonamy się, jak  bogaty jest to świat.
20 osób/zapisy – dzieci 7-10 lat

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy

Facebook