Miło nam poinformować, że Równoleżnik Zero objął patronat medialny nad planowanym w 2019 r. wyjazdem Marcina Gabruka do plemienia Mentawajów na wyspę Siberut w pobliżu Sumatry.

Marcin Gabruk
Ani się nie urodziłem w samolocie ani do chrztu mnie nie trzymał Tony Halik. Podróżuje bo lubię. Od zawsze. Rabunek w Maroku, slumsy w Indiach i Filipinach, wolontariat na Borneo, plemiona na Sumatrze – z każdym wyjazdem cele są bardziej szczegółowe i wymagające zaangażowania.

Cel wyjazdu
Społeczność Mentawai zamieszkuje wyspę Siberut 100 km od Sumatry. Żyją prosto bez nadmiernego kontaktu z zachodnią cywilizacją. Animistyczne wierzenia, bogata kultura i tradycje przyciągają wielu odwiedzających do najbliższych domostw. Prawie nikt nie zapuszcza się daleko do ludzi mieszkających głęboko w dżungli bez kontaktu z lokalna jak i zachodnią cywilizacją.

O projekcie
Przez ostatnie 8 lat podróżowałem po Azji, początkowo w celach wypoczynkowych, a z czasem wyjazdy przeradzały się w mniejsze lub większe projekty. Pomimo napadu rabunkowego w Maroku nie zniechęciłem się i w kolejnych latach fotografowałem slumsy w Indiach czy na Filipinach, uczestniczyłem w wolontariacie na Borneo mającego na celu odbudowę zniszczonej rafy koralowej, fotografowałem szkoły Muay Thai w Tajlandii czy plemię Mentawajów na Sumatrze. Zawsze priorytetem była i jest jak największa asymilacja z lokalną społecznością, poszanowanie innej kultury, tradycji i wierzeń. Miejsca turystyczne zawsze wygrywały z człowiekiem, jego codziennym życiem, problemami i kolorytem. Poznawanie innych kultur, wspieranie, wymiana doświadczeń są zasadniczym celem moich podróży, by po powrocie móc się zdobytą wiedzą i doświadczeniem podzielić z czytelnikami bloga czy portali podróżniczych dla których również piszę.

Plan
Miesięczną podróż planuję zrealizować w I kwartale 2019 r.
• Wrocław – Siberut [samolot/ łódź]
• około 3-4 tygodni pobytu wraz z lokalnym przewodnikiem wśród Mentawajów
W lutym 2018 r. spędziłem wśród Mentawajów 7 dni i wykonałem wstępne rozeznanie tematu, możliwości i opcji na bardziej wnikliwą obserwację społeczności mieszkającej głęboko w dżungli. Mam kontakt z kilkunastoma przewodnikami w rejonie. Plan zakłada poruszanie się po dżungli pieszo w kilku segmentach trwających 5-7 dni każdy, z przerwami na konieczność uzupełniania zapasów żywności w rządowych wioskach wzdłuż głównej rzeki na Siberut. Zostanie wykonana drobiazgowa dokumentacja fotograficzna, zapoznanie się bardziej szczegółowo niż poprzednio z tradycyjnymi obrzędami, rolą szamanów w społeczności, kulturą, rolą rodziny czy problemami z którymi obecnie borykają się Mentawajowie. Ponadto chciałbym ponownie wesprzeć społeczność i doposażyć ją w plastry, opatrunki oraz kontynuować trening angielskiego wśród dzieci.

Mentawai

 

Kontakt
sitondeck.pl
www.facebook.com/sitondeck